2023. november 30., csütörtök

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Marosvásárhelyen vasárnap nyitotta meg kapuit az első keresztyén óvoda.


Marosvásárhelyen vasárnap nyitotta meg kapuit az első keresztyén óvoda, amit mától két óvónő szárnyai alatt 25 kisgyerek vesz birtokába. A Cserealji Református Egyházközség ezzel történelmet ír, hiszen olyan intézmény létesült, amelyre eddig nem volt példa a városban, s amely a felekezeti oktatás kiteljesedésének kezdetét jelenti az elemi és általános iskolai szint felé. Az ünnepi istentiszteleten Ötvös József, az Erdélyi Református Egyházkerület generális direktora hirdetett igét. Jelen voltak a tíz marosvásárhelyi református egyházközség, a történelmi egyházak, a támogató holland szervezetek, a mezőcsáti testvérgyülekezet képviselői, a tanfelügyelőség, a Református Kollégium, valamint a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal képviselői, a tervezők, az építők, kivitelezők és az önzetlen önkéntesek.

 

Álom vált valóra

– Engedjétek hozzám jönni a gyermekeket! – mondta Jézus Márk evangéliumában. Ma az egyházban hol van a gyermekek helye? A templomokban padot tartanak fenn a presbitereknek, az énekkarnak, a fiataloké a karzat. De a kisgyermekeknek nincsen kijelölt helyük. Eléggé nagy hangsúlyt fektetünk-e a kisgyerekekre? 72 Maros megyei műemlék templom közül csak a mezőbodoniban fedeztünk fel gyermekeknek fenntartott helyet. Máshol sehol! Pedig fontosak számunkra a gyerekek. Az ókori közösségben nem volt nagy
„szerepük” a gyerekeknek. A tanítványok is igazodtak ehhez a szellemhez, ezért mellőzték volna a gyerekek jelenlétét. Azonban Jézus rájuk szólt: – Engedjétek hozzám jönni a gyermekeket! Ilyeneké a mennyek országa! Ezt a hívást ismerte fel a mai keresztyén egyház, a cserealji egyházközség: Jézus közelébe engedi és „tereli” a gyerekeket. Ide, a templom mellé épített óvodába. A III. évezred az opciók ideje, lehet ezt az opciót is választani. Keresztyén óvodát építeni, keresztyén szellemben nevelni a gyerekeket. Mi ezt választjuk. Azon kellene versengeni, ki tud több óvodát építeni, több gyermeket nevelni. Egy álom vált valóra, olyan óvoda épült, ahová a szülők bizalommal hozhatják legféltettebb kincsüket – mondta a generális direktor.

Áldozatteljes összefogás eredménye

Az ünnepi istentiszteleten Berekméri Melinda lelkész köszöntötte az egybegyűlteket, majd lelkésztársa, Papp Béni Zsombor áttekintette az óvoda építésének menetét, és köszönetet mondott mindazoknak, akik áldozatos munkát vállaltak és hozzájárultak az építkezéshez. – Hatalmas dolgot tett velünk az Úr! Az óvodaépítés gondolata 2002-ben merült fel. Három-négy évvel ezelőtt Demeter Irén három holland segélyszervezetet irányított ide – ezek: a Stichting OGO, a Stichting HOE és a Diestar Educatief –, akik vállalták egy marosvásárhelyi óvoda építésének támogatását. A Cserealjára esett a választás, hiszen itt a legtöbb a gyermek. A terv kivitelezése idén márciusban kezdődött el. Ami az anyagiakat illeti: az egyházközség 280.000 lejjel, a marosvásárhelyi egyházak kuratóriuma 100.000 lejjel, a holland szervezetek 22.500 euróval, a polgármesteri hivatal 205.000 lejjel járult hozzá az építkezéshez. Jelentős összeg volt az ökumenikus imahéten begyűlt adomány is – mondta az építkezés „mozgatója”, Papp Béni Zsombor lelkipásztor.

Szeretetet csepegtetnek a gyerekek szívébe

– Ez az óvoda lesz az a hely, ahol szeretetet csepegtetünk a gyerekek szívébe. Ugron Katalin és Pataki Réka óvónőkre és a lelkészekre bízzuk a gyerekeket. Nyugodt lélekkel hozhatják ide legféltettebb kincsüket! – mondta Bende Sándor főgondnok, majd emléklapot nyújtott át a támogatóknak. Az avató istentiszteleten lelkesítő gondolatok és további támogatásról szóló biztatások hangzottak el, amelyeket Kovács Júlia leköszönő tanfelügyelő, Székely Emese igazgatónő, dr. Csegzi Sándor alpolgármester, Gazda István mezőcsáti lelkipásztor, a holland szervezetek részéről Jaan de Haan, Gert Cammeraat és Piet de Booy tolmácsoltak. Claudiu Maior alpolgármester üdvözletét Chiorean Ioan magyar nyelven olvasta fel.

A gyerekeket Varga László nyugalmazott lelkipásztor áldotta meg.

A korszerű, ízléses és meghitt terem a mai tanévkezdéskor benépesedik. A felekezeti oktatás „építése” elkezdődött, a folytatás a gyülekezeteken, felelős lelkészeken, pedagógusokon múlik. Tőlük függ, hogy milyen nemzedékek nőnek majd fel Marosvásárhelyen.

 

 

 

 

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató