2023. december 6., szerda

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

1910-ben a város akkor meglévő és leendő utcáit virágokkal, fákkal ültették be, ettől az időtől emlegetik a „virágok városa”-ként Marosvásárhelyt. Ezt a rangos elnevezést a városi kertészet munkaközössége idén tavasszal igyekezett megerősíteni a több mint kétszázezer növény kiültetésével. 

A város legforgalmasabb részein számos virágláda és váza került elhelyezésre, melyekbe színes, üde virágok kerültek, szebbé, hangulatosabbá téve az utcákat és tereket. Több szobornál és szoborparkban is virágvázák teszik szebbé a látványt. 

Városunk egyik jelképe, a virágóra, megközelítőleg 8300 növénnyel a megszokott sokszínűségében pompázik. 

A virágóra

Fotó: Maris Cristian Daniel

 A főtéren, azaz a Rózsák terén ismét virágba borultak a gondosan metszett rózsák és a sétálón lévő virágszigetek dísznövényei is. Ide a városi kertészetben termesztett dísznövényeket ültettek be, a többi között begóniát, díszcsalánt, borsos varjúhájat, büdöskét, petúniát és számtalan más fajtát. 

Az idei év leglátványosabb virágszőnyege a Bolyai téri parkban látható, ahol az épület egyik szecessziós építészeti motívuma készült el virágokból. Ezáltal a park virágdísze és az épület teljes összhangban van egymással. A tulipánt ábrázoló mozaikhoz megközelítőleg tízezer darab növényt használtak fel. 

A Vár sétány, valamint a Vártemplom felőli líra szimbólum is a beültetett növények élénk színeiben pompázik. Ezek a virágmozaikok frissességet, színfoltot, életet hoznak városunkba, új köntösbe öltöztetve egy-egy teret vagy parkot. 

 Ugyanilyen szép virágágyás díszíti a Megyei Tanács épülete előtti zöldövezeti részt, valamint a Megyei Sürgősségi Kórház előttit, itt szintén virágmozaikként látható a szimbolikus vöröskereszt. 

Nemcsak a főtér és környéke fontos, hanem a város körüli környezet megújítására is gondoltunk, olyan elhanyagolt helyekre került növény, virág, ahol eddig nem volt. Például a Bodoni utcában, a Kövesdomb alatti csorgó közelében volt egy elhanyagolt, gyomos sziget, mely új arculatot nyert. Kitisztítottuk és beültettük dísznövényekkel. 

Egy, talán jelentéktelennek tűnő kis hely is megszépült a Petőfi téren: egy kis virágedény, amely mellett emberek sokasága halad el nap mint nap és várakozik, míg a jelzőlámpa zöldre vált, életre kelt. Bizonyára jólesik egy színfolt a szemnek színes virágokkal... inkább így, mint a kopár, gyomos, netán szemetes föld.

Virágok nélkül

Virágokkal beültetve 

Fotó: Tőkés Sándor


Megújult a Borsos Tamás és a Fürdő utca kereszteződésében található zöldövezeti rész, ahol szintén virágok és virágzó cserjék szépítik a parkot. Egy fontos, eléggé forgalmas útkereszteződés újult meg ezáltal. Egy szépen, még dr. Bernády György idejében, kézzel faragott szegélykövekkel körbevett kis terület most így újra életre kelt. A temetőbe, a Papiu líceumba vagy a vár felé tartó gyalogos kellemes, virágos környezetben, fák árnyékában megpihenhet az erre a célra elhelyezett padokon.

Ezek a látványos virágkompozíciók a városi kertészet ültető, termesztő, karbantartó csoportjai összehangolt és jól megszervezett munkájának köszönhető. A városi kertészet új vezetőségének célja, hogy Marosvásárhely ismét büszkén viselhesse a virágok városa címet. 


Tőkés Sándor kertészmérnök, kertészeti aligazgató

A Bolyai téri park Fotó: Maris Cristian Daniel

A Megyei Sürgősségi Kórház előtti park Fotó: Tőkés Sándor

A Megyei Tanács előtti tér Fotó: Tőkés Sándor


A fotókon a felújítás előtti és utáni állapot látható Fotó: Tőkés Sándor

Fotó: Maris Cristian Daniel


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató