2026. június 22., hétfő

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

*Fotó: Fejéregyházi Tünde


A Marosvásárhelyi Magányosok Klubja június 17-én korán reggel kirándulni indult a Bata szállítási vállalattól bérelt gépkocsival Havasalföld felé. A kormánynál Albert Csaba gépkocsivezető ült, aki már sokadik alkalommal tanúsított türelmet a sok idős résztvevő iránt, és bizonyította magas szintű szakmai tudását. Kopacz Imola klubvezető szervezőmunkájának köszönhetően utunk során megcsodáltuk a Déli-Kárpátok egyik legszebb tájegységét. Népes csoporttal indultunk, a klubtagokon kívül szép számban jelentkeztek szimpatizánsok is, Luka Ildikó és Györfi Ildikó hathatós segítségének köszönhetően. A kirándulás célpontjait utunk során klubvezetőnk, Kopacz Imola nagyon részletesen ismertette, történelmi áttekintőt tartva. A hosszú út alatt kiosztotta a tombolaszámokat, és megkezdődött a tárgyak kisorsolása, ami mindig nagyon szórakoztató. Utunk során kis ,,meglepi” ajándékokat osztott ki.

Áthaladtunk Segesvár szép épületei között, itt található az országban legjobban megőrzött középkori vár. Keskeny, kanyargós utcákkal, színes épületekkel és olyan jelentős látnivalókkal rendelkezik, mint az óratorony és a dombon lévő templom. A várhegyre vezető fedett lépcső 1642-ben épült. A város több mint 800 éves, a XII. század második felében alapították a szászok, amikor megkezdték az erdélyi területek benépesítését. Utunk Kőhalom felé vezetett, a település legmagasabb dombján is vár áll. Első írásos említése , mint királyi vár 1324-ből maradt fenn.     

Az Európai Unió regionális operatív programja keretében 28 millió euró támogatást nyújtottak a vár felújítására, és így sikerült felújítani ezt az erődítményt. 

Következett Brassó, a várost a teuton lovagok alapították 1211-ben, a XIII. században pedig szászok telepítették be. Brassó nevezetességei közül is megemlítek néhányat: a Fekete templom, Románia legnagyobb gótikus temploma a XIV–XV. századból származik, több mint 89 méter hosszú. A Tanács tér és a  Tanácsháza a város szívében található, az egykori kereskedők gyönyörű házai szegélyezik. A Fehér torony 1460-1494 között épült, a Fekete torony a brassói erőd négy kilátótornyának egyike. A Cenk Brassó leglátványosabb kilátását garantálja a látogatóknak, kivételes növény- és állatvilágnak ad otthont. 

A célállomás Slănic Prahova volt, nevében a sós jelzővel, hiszen itt található a sóbánya, üzemeltetője a Salrom állami sókitermelő vállalat. A sóbánya nyitva áll a látogatók előtt. Hőmérséklete állandó (13 C°), és egész évben látogatható. 1994 őszén az Unirea bányát elárasztó talajvíz súlyosan károsította a Mihai szintet. Négyévi munka után sikerült szabályozni a veszélyt jelentő patak medrét, majd az aknában folyó munka meghozta az eredményt. A telephely 1998. július 31-én nyílt meg újra, miután a vizet kiürítették, fejezte be a nagyon részletes tájékoztatást klubunk vezetője, Kopacz Imola. 

A bejárattól több mint 3 km-en keresztül kisbuszok szállítják a látogatókat a sóbányába és vissza. A bánya méretei lenyűgözőek, a két óra, mialatt sétáltunk, csodáltuk a látnivalókat, észrevétlenül tűnt el, a szerzett élmények felülmúlhatatlanok.

A felszínen ragyogó napsütés fogadott. Hazafele 14 órát utaztunk, de megérte, mert Románia nagyon szép vidékét ismerhettük meg.

Köszönjük Kopacz Imolának, klubunk vezetőjének, e felejthetetlen nap megálmodójának, hogy kirándulásunk során csodás élményekkel gazdagodhattunk. Külön köszönet Kopacz Miklósnak a hathatós segítségét a számítógépes munkákért.

Czerán Erzsébet  


Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató