2023. szeptember 23., szombat

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

Április 22-én került sor az Öveges József nemzetközi fizikaverseny (VII. és VIII.-os diákoknak) és Vermes Miklós nemzetközi fizikaverseny (IX.–XI.-es diákoknak) országos fordulójára Kolozsváron a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban. 

Az EMT (Erdélyi Magyar Műszaki Tudományos Társaság) 2002-től kezdődően az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Általános Iskolai Szakcsoportja (Budapest) támogatásával évente megszervezi az Öveges József Kárpát-medencei fizikaversenyt és 1994-től kezdődően a Vermes Miklós fizikaversenyt a Vermes Miklós Országos Fizikus Tehetségápoló és Kutató Alapítvány (Sopron) támogatásával. E nemzetközi versenyek kiváló alkalmat biztosítanak a részt vevő országok oktatói számára a szakmai tapasztalatcserére. Céljuk a tehetséggondozás (problémamegoldó, megfigyelő- és kísérletezőképesség fejlesztése), valamint elősegíteni a tehetségek kibontakozását. A nemzetközi versenyek döntőjébe Erdély különálló régióként kapcsolódik be, a hazai fordulók lebonyolítása után a legjobb eredményeket elért diákok részt vesznek a magyarországi nemzetközi szakaszon. Az országos fordulóra megyénk diákjait Szász Ágota-Judit tanárnő kísérte Kolozsvárra. Részt vevő tanulók a Bolyai Farkas Elméleti Líceumból:

Dávid Anna tanítványa: Domokos Balázs (XI.). Kozma Tamás tanítványai: Kocsis Botond (VII., I. díj), Jakab Ede Krisztián (IX.), Szilágyi Szilárd (X., I. díj), Szilágyi Zsuzsanna-Tímea (X.). László József tanítványai: Nagy Imre (XI., II. díj), Balizs Róbert (XI., dicséret).

Pisak-Lukáts Katalin tanítványai: Reszler-Fekete Boróka (VII.), Soós Henzel Kata (VII.), Simon Dorottya (X.). Szász Ágota-Judit tanítványai: Imre Zoltán (VIII.), Pávai-Marossy Kinga (VIII.), Lokodi Gergely Bence (IX.), Kerekes-Máthé Éva (X.).

A Dr. Bernády György Általános Iskolából Miholcsa Gyula tanítványa, Nagy Péter (VIII.) dicséretet kapott. 

A VII. osztályos bolyais diák, Kocsis Botond egy éve kezdett el komolyabban foglalkozni a fizikával, de azóta sem talál vetélytársra a megyében. Nagyon tehetséges, külön program szerint tanul, szorgalmasan készül a versenyekre. Az iskolán kívül vízilabdázik az Aquasport egyesületnél, csapata országos döntős.

Szilágyi Szilárd a X.G matematika-informatika, intenzív informatika osztályba jár. A fizikaversenyen szerzett I. díj mellett a Bolyai Farkas országos multidiszciplináris tantárgyverseny, a Kalkulusz informatikai versenyének számítógép-alkalmazási szekciójában is országos I. helyezést ért el. Nagy Imre XI. E osztályos tanuló fő érdeklődési területe a fizikán kívül a csillagászat. A legfontosabb csillagászati verseny, melyen részt vett, az Athletica Galactica. Ez a verseny a nemzetközi csillagászati és asztrofizikai olimpia magyar válogatója. Az itt elért eredményei alapján bekerült a magyarországi nemzeti keretbe. Szabad idejében az iskola csillagászati szakkörét vezeti, melyen számos nagy sikerű előadást tartott.

Nagy örömmel írom e sorokat, mert látva a sok kiváló eredményt, újra és újra meggyőződöm, hogy vannak még nagyon tehetséges diákjaink, akikre büszkék vagyunk, akik öregbítik iskolánk, városunk hírnevét, és majd biztosítják a jövőbeli tudományos élet színvonalas fejlődését.

Kozma Tamás Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató