Ez a weboldal sütiket használ
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató
2026-06-26 15:00:00
*Fotók: Nagy Tibor
A városünnep sokéves hagyományához híven a 29. Marosvásárhelyi Napok péntek délelőtti mozzanata az ötven éve házasságot kötött párokról szólt. Ezzel a meghitt együttléttel indult a négy helyszínen vasárnap estig zajló hétvégi programsorozat.
A várbeli házasságkötő terembe ezúttal 31 pár volt hivatalos. Az ünneplőbe öltözött egybegyűlteket Benő Kinga és Liviu Pancu színművészek köszöntötték, majd a legmeghatóbb pillanat – a nászinduló felcsendülése – után Soós Zoltán polgármester vette át a szót.
– A Marosvásárhelyi Napok minden évben lehetőséget ad arra, hogy együtt ünnepeljük városunkat, együtt örüljünk a kultúrának, a zenének és mindannak, ami közösséggé formál bennünket. Van azonban egy pillanat, ami különleges érzelmi töltettel bír, amely nem a színpadokról, műsorokról szól, hanem az olyan emberek életútjáról, akik napról napra felépítettek valami igazán értékeset. (…) Ötven év egy teljes életet jelent együtt, jelenti az egymást követő évszakokat, az otthonná vált házakat, a felnevelt gyerekeket, a megszületett unokákat és azt a sok ezer apró pillanatot, amelyek külön-külön talán hétköznapinak tűnnek, de együtt a család legnagyobb kincsét alkotják: az emlékeket. Önökre tekintve el tudjuk képzelni, mennyi változáson mentek át, látták, ahogy nemzedékeken keresztül megváltozik a város (…), egy fél évszázad történelmének tanúi voltak, miközben a saját történetüket is megírták. Talán ez az, amit ma a leginkább ünneplünk egy olyan világban, amely egyre gyorsabban változik, és amelyben a mindennapok próbára teszik az emberek kapcsolatait. Önök emlékeztetnek arra, hogy a türelem, a bizalom és a kölcsönös tisztelet értéke milyen fontos – hangsúlyozta az elöljáró, majd hozzátette: polgármesterként megannyi közösségi eseményen vesz részt, az aranylakodalmasokkal való találkozás azonban számára mindig az egyik legmeghatóbb pillanat, mert „Itt láthatjuk igazán, mi ad erőt egy városnak. Azok az emberek, akik családokat tudtak építeni, nemzedékeket neveltek fel, és olyan értékeket adtak tovább, amelyeket könyvből nem lehet megtanulni, csak személyes példából”. A városvezető azt kívánta az ünnepelteknek, hogy az előttük álló évek az eddigiekhez hasonlóan legyenek tele melegséggel, bölcsességgel és szeretettel.
A továbbiakban névsor szerint szólították a párokat, akiknek a városvezetés oklevéllel, tortával és virágkosárral kedveskedett, majd az együttlétet záró svédasztalos fogadás előtt közös csoportképre gyűltek a várudvarba az aranylakodalmasok.
Mint minden alkalommal, ezúttal is sikerült az egyik párral néhány szót váltanunk. Ciulei Aranka és Mircea nagyszerű példája annak, mennyire stabil, időtálló lehet egy vegyes házasság.
Ciulei Mircea és Aranka
– Mi volt a legszebb az elmúlt ötven évből? – kérdeztük.
– Maga az élet, az együttlét – válaszolta Aranka, Mircea pedig elmesélte, hogy éppen a születésnapján ismerkedtek meg 1973 márciusában, egy közös baráti társaságban. A feleség a közös évtizedek alatt az egészségügyben dolgozott, párja a kereskedelemben. Egy lányuk született, aki szintén egy lányunokával ajándékozta meg őket, az unoka is már 20 éves. Közös életükben az egészségi gondok jelentették a legnagyobb kihívást, de hála Istennek, sosem voltak egyszerre betegek, így mindig tudták egymást ápolni, segíteni – tudtuk meg Arankától. Arra a kérdésre, hogy hogyan töltik a mindennapokat, szintén a feleség mondta el, hogy régen sokat utazgattak a Trabantjukkal az országban és a határon túl is, ma már csendesebbek a napjaik.
– Olvasunk, tévét nézünk, vásárolunk, és örvendünk, hogy megvagyunk, jól vagyunk – foglalta össze a pár közös jelene lényegét.