2024. május 19., vasárnap

Noha már nincs esélye európai kupaszereplést érő helyen végezni, a Sepsi OSK számára legalább egy oka volt annak, hogy megpróbáljon nyerni a Farul otthonában. A konstancai csapat ugyanis a tavasszal négy pontot vitt el Sepsiszentgyörgyről, mindkét esetben a játékvezetők hathatós segítségével. Az alapszakaszban fantomgóllal nyert a Sepsi OSK arénában, aztán a rájátszásban két szabályos gólt is elvettek a szentgyörgyiektől, így lett 1-1 a végeredmény. A székelyföldi alakulat legalább öt-hat pontot vesztett a bírói tévedések miatt, amelyekkel most versenyben lenne a 3. helyért, a konstancai győzelemmel pedig azon az ellenfélen állt édes bosszút, amely a legtöbbet profitált az idén a számára kedvező játékvezetői döntésekből.

A találkozó gyakorlatilag 0-1-ről kezdődött. Az agresszív szentgyörgyi kitámadás megzavarta a hazaiakat, Ștefănescu a 2. percben labdát szerzett a középpályán Grigorjántól, kiugratta a rosszul helyezkedő Larie mellett Šafrankót, aki egyedül rávezetve „kötényt” adott Buzbuchinak, és megszerezte az első gólt. A 6. percben a keret egyetlen kötelező korhatár alattiként bevethető játékosa, Rența is hibázott, Louis Munteanunak adott passzt, utóbbi azonban mellélőtte, aztán már ugyanabban a percben próbára tette Niczulyt, a kapusról kijövő labdával azonban Grigorján elvétette a kaput.

A középpályát uraló OSK miatt egyre idegesebbé váló házigazdák belépői egyre durvábbá váltak, Kiki a 17. percben „narancssárga” lapot érően szabálytalankodott Matei ellen, azonban a játékvezető még szabadrúgást sem adott! A szentgyörgyiek azonban újabb góllal vettek elégtételt: a 22. percben Šafranko kapta a tizenhatos bal sarkában, Nedelcu nem tudott felszabadítani, a csatár pedig ballal laposan újabb „kötényt” adva Buzbuchinak, a hosszú sarokba lőtt (0-2). Továbbra is az OSK veszélyeztetett, a 25. percben egy hosszas támadás végén Matei lövése volt pontatlan, de a 33. percben gyönyörű támadást váltott a harmadik góllá. Több passz után Varga Kevin kapta a bal oldalon, befelé cselezett, majd hirtelen a mögötte érkező Dumitrescu irányába váltott, aki az alapvonal közeléből az ötösre berobbanó Šafranko elé tálalt, utóbbinak így formaság volt a mesterhármas (0-3).

Ekkor elszakadt a cérna a hazai drukkereknél, és magyargyalázó rigmusokba kezdtek. Mivel ezeket a hangosbemondó kérleléseire sem hagyták abba, a játékvezető a 42. percben kénytelen volt megszakítani a meccset. Azt azonban már akkor tudhattuk, hogy ennél többet nem tesz majd, hiszen egyrészt nagyon rossz precedenst teremtett, amikor újrajátszatták az OSK – FC U 1948 Craiova találkozót, amelyet leállítottak a magyargyalázás miatt, másrészt az OSK-nak lett volna a legrosszabb, ha ez megtörténik ennél az eredménynél. A pénzbüntetésnek azonban a mostaninál talán sokkal drasztikusabbnak kellene lennie.

A félidő tragikomikus jelenettel zárult Niczuly kapuja előtt, a felszabadítani akaró Kallaku elcsúszott és elesett, Ciobotariu pedig átesett rajta. Szerencsére a gazdátlanul maradt labdára a társak csaptak rá először, Ciobotariu pedig szinte ott helyben felfalta a csapattársát... Aztán Nedelcu rátalpalt Alimi bokájára, aki örvendhet, hogy épségben megúszta, egyértelmű piros lap, még a videószobában ülők számára is. Cojocaru azonban az eset visszajátszásának megnézése után is maradt a sárgánál, talán nem volt bátorsága elővenni a jogos pirosat.

A második félidőben várható volt, hogy a Farul, miután váratlanul teljes létszámban maradt, megpróbál nagyon ráerősíteni, így megjelentek a helyzetek Niczuly kapuja előtt. A 46. percben Rivaldinho tette próbára 18 méterről a Sepsi kapusát, az 59. percben Munteanu vetődő becsúszással a rövid sarok mellé küldte, egy perccel később pedig a tizenhatos bal oldaláról a rövid kapufát találta telibe. Egy perccel később Ștefănescu jelezte a Farulnak, hogy nem hanyagolhatja el a védelmet: 14 méterről ballal megcsavart labdája keresztlécről pattant a gólvonal elé. A 62. percben Popescu rálépett Šafranko bokájára, a meccs után készült fotó mutatja, hogy mennyire, az egyértelmű tizenegyest (és lapot) azonban sem a bíró, sem a videóbíró nem látta. Az OSK azonban maradt támadásban, s miután Varga Kevin lövését Buzbuchi kiütötte az alsó sarokból, Ștefănescu szögből leadott lövése pedig mellészállt, a 69. percben ugyanő lecsapott Quieros pontatlan hazaadására, akrobatikus mozdulattal elpasszolta a szöget záró Buzbuchi mellett, Matei pedig az üres kapuba lőtt (0-4).

A meccs el volt döntve, de még lejegyezhettünk egy-egy lehetőséget. A 77. percben Munteanu egyedül kapta a tizenhatos közepén a labdát, de belelőtte Niczulyba, a 79.-ben pedig Varga Roland nem tudta kijátszani a kettő az egy elleni szituációt. A meccs végül a 90+3. percben a Farul szépítésével zárult: Vînă szabadrúgása kipattant Niczulyról, s M. Popescu félollóval közelről hálóba küldte a labdát (1-4).

Megemlítendő, hogy felnőtt tartalékok híján és a négygólos előny birtokában a találkozó végén az OSK-nál két fiatal kapott bemutatkozási lehetőséget az élvonalban: a 16 éves Batzula Hunor és a 19 esztendős Kocsis Norbert az első perceit játszhatta.

A Sepsi OSK az utolsó előtti fordulóban, pénteken fél kilenctől a Rapidot fogadja. A tét a felsőház utolsó helyének elkerülése.

Fotó: a Farul honlapja

Szuperliga, felsőházi rájátszás, 8. forduló: Konstancai FCV Farul – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 1-4 (0-3).

Ovidiu, Hagi Akadémia-stadion. Vezette: Adrian Cojocaru (Ga-

lac) – Mircea Grigoriu (Bukarest), Florian Vișan (Galac). Tartalék: Bogdan Dumitrache (Bukarest). Ellenőr: Adrian Comănescu (Rm-Vâlcea). Videóbíró: Cătălin Popa (Pitești). Segéd-videóbíró: Romică Bîrdeș (Pitești).

Farul: Buzbuchi – M. Popescu, Larie (37. Sîrbu), Boli, Kiki (50. Benchaib), Vînă, Nedelcu (50. Quieros), Grameni, Grigorján (78. Dănuleasa), L. Munteanu, Rivaldinho (50. Ganea).

Sepsi OSK: Niczuly – Rența (71. Batzula), Ciobotariu, Ňinaj, Dumitrescu, Alimi (78. Varga R.), Kallaku, Matei (71. Aganović), Ștefănescu (90. Kocsis), Varga K. (78. Varga R.), Šafranko.

Gólszerzők: M. Popescu (90+3.), illetve Šafranko (2., 22., 33.), Matei (69.).

Sárga lap: Nedelcu (45+2.), Benchaib (64.), illetve Varga K. (12.), Kallaku (65.), Šafranko (81.).

* Szuperliga, felsőházi rájátszás, 8. forduló: Konstancai FCV Farul – Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK 1-4, Kolozsvári CFR 1907 – Bukaresti Rapid 1923 3-2;

* Szuperliga, alsóházi rájátszás, 8. forduló: Botosáni FC – FC Voluntari 0-0, Kolozsvári FCU – Bukaresti Dinamo 1948 3-3, Petrolul 52 Ploiești – Galaci Suporter Club Oțelul 2-1;

* 2. liga, felsőházi rájátszás, 8. forduló: CS Mioveni – FK Csíkszereda 3-1, Sellemberki CSC 1599 – Bodzavásári Gloria 2-1, Unirea 04 Slobozia – Vajdahunyadi Corvinul 1921 1-0. Az élcsoport: 1. Slobozia 59 pont, 2. Vajdahunyad 49, 3. Sellemberk 49, 4. Bodzavásár 45;

* 2. liga, alsóházi rájátszás, A csoport, 8. forduló: CSM Alexandria – Resicabányai CS Muncitoresc 2-4, Karácsonkői Ceahlăul – Dési Unirea 1-1, Campionii FC Argeș Pitești – Újszentesi CSC 1-0; az állás: 1. Resicabánya 40 pont, ...6. Dés 24, 7. Alexandria 13;

* 2. liga, alsóházi rájátszás, B csoport, 8. forduló: Concordia Chiajna – Zsilvásárhelyi Viitorul Pandurii 1-1, CS Tunari – Bukaresti CSA Steaua 1-2, CSM Slatina – Bukaresti Progresul 1944 Spartac 4-0; az állás: 1. CSA Steaua 41 pont, ...6. CS Tunari 20, 7. Progresul 1944 Spartac 1.