szombat, április 21, 2018

TUDOK? – A bolyaisok TUDNAK!

Fotó: http://www.appendix.bolyaisok.ro/

Egy nagydíjjal, két első, egy második és egy különdíjjal tértek haza a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum diákjai az április 6-7-én Kisvárdán megtartott Tudományos Diákkörök XVIII. Kárpát-medencei Konferenciájáról. 

– Hagyomány iskolánkban, hogy diákjaink a biológia, fizika, kémia, pszichológia, történelem, magyar nyelv és irodalom terén végzett kutatások eredményeként született munkájukkal részt vesznek országos, illetve nemzetközi konferenciákon – nyilatkozta Hajdu Zoltán igazgatóhelyettes. Elmondta, a tavaly decemberben Nagyenyeden megtartott Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciájára (TUDEK) 140 diák közel 90 pályamunkát készített. Legnagyobb számban a Bolyai képviseltette magát, a 23 résztvevő 19 dolgozatát vitte el és mutatta be a szakmai zsűri előtt. A román tanügyminisztérium által elismert és támogatott regionális versenyen első, második és harmadik helyet elért 16 bolyais diák jutalomként részt vehet a júliusban sorra kerülő káptalanfüredi egyhetes kutatótáborban, valamint felvételt nyertek a Babeş-Bolyai Tudományegyetem egyes szakjaira, illetve a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemre. 

A versenyszabályoknak megfelelően 12 bolyais kilenc dolgozattal jutott tovább a nemzetközi szakaszra – a továbbjutó erdélyi diákok számát illetően szintén élen jár az iskola –, amelynek a hét végén a kisvárdai Bessenyei György Gimnázium adott otthon. A 15 szekcióban 118 magyarországi, felvidéki, kárpátaljai, vajdasági és erdélyi diák 95 dolgozatot mutatott be. A versenyen a következő eredmények születtek: nagydíj: Forró-Bathó Ákos (XI. A, néprajz, életpályakutatás szekció – dolgozata címe: Lángokba fojtott költői szó, felkészítő tanár Hajdu Zoltán); I. díj: Czimbalmos Szabolcs Attila (XI. A, történelem szekció – dolgozata címe: Maros megyei magyar élsportolók a román sajtó tükrében, avagy hogy lesz az erdélyi magyarból román, felkészítő tanár Hajdu Zoltán), György Attila Tamás-Pálosi Réka (XI. A, egészségtudomány szekció – a dolgozat címe: A vírusok terjedése – valóság vagy tévhit?, felkészítő tanár József Éva); II. díj: Nagy András-Levente (XII. A, pszichológia szekció – dolgozata címe: Iskolai szorongás – áldás vagy átok?, felkészítő tanár dr. Bálint István). Különdíjban részesült Engel Botond (XII. B, helytörténet szekció – Rangheţből Bolyai a kommunizmus tüzében, felkészítő tanár Hajdu Zoltán). A Cristian Róbert-András-Porkoláb Zsófia-Stefánia (XI. D – történelem szekció), Ferencz Dániel-Kilyén Dávid szerzőpárosok (XI. E – informatika, bioinformatika szekció), Kis Csenge (XI. A – mikrobiológia, kémia szekció), valamint Marton Orsolya (X. A – humántudományok szekció) részvételi oklevelet vehettek át. A nyertes dolgozatokat május 19-én a Bolyai dísztermében sorra kerülő Mindentudás iskolájában is bemutatják. 

Nagy Annamária