kedd, január 23, 2018

Női kézilabda-vb: Kiesett a román válogatott

Nem jutott a legjobb nyolc csapat közé a román válogatott a Németországban zajló női kézilabda-világbajnokságon, miután hétfő este Lipcsében az utolsó másodpercben kapott góllal 28-27 (14-17) arányban vereséget szenvedett Csehországtól.

A román válogatott drámai küzdelemben maradt alul, miután 55 percig vezetett. Az 53. percben Romániának még mindig háromgólos előnye volt (25-22), de a csehek zsinórban négyszer is betaláltak, és bár Neaguék 26-ra és 27-re is egyenlítettek, gólt kaptak az utolsó támadásból, amelyet Csehország kettős emberelőnyben vezetett a román kapura (Ardelean-Elisei kétperces büntetését töltötte, és a csehek lehozták a kapust is).

A legutóbbi vb-n bronzérmes román csapat végig uralta a mérkőzést, az első félidőben öt góllal is vezetett (14-9, 15-10), amelyből a szünetre három gól maradt, 17-14. Bár a 40. percben a csehek kiegyenlítettek, úgy tűnt, semmi gond, hiszen Ambros Martín időt kért, a román csapat pedig rövidesen visszaállította a háromgólos különbséget (23-20, 25-22). A hajrá azonban katasztrofálisra sikeredett, és Hrbkova utolsó másodpercben lőtt góljával nyertek a csehek.

Érdekesség, hogy míg a román csapatot 11 alkalommal büntették a játékvezetők kétperces kiállítással, az ellenfelek csak háromszor kerültek ugyanebbe a helyzetbe, ugyanakkor a román csapat két büntetőt is elhibázott, míg a csehek csak egyet.

Cristina Neagu 13 gólt dobott, Melinda Geiger 4, Eliza Buceschi 3, Aneta Udriştioiu 2, Crina Pintea 2, Ana-Maria Drăguţ 2, Valentina Ardean-Elisei egy találatig jutott. Denisa Dedu 2 labdát hárított, Julia Dumanska pedig ötöt. Csehország gólszerzői: Marketa Jerabkova 7, Iveta Luzumova 6, Veronika Mala 5, Helena Rysankova 5, Michaela Hrbkova 3, Dominika Zachova 1, Petra Manakova 1. Petra Kudlackova 8 labdát hárított (33%), Lucie Satrapova pedig egyet. A meccset Robert Schulze és Tobias Tonnies vezette.

Mint ismert, a magyar válogatott ugyancsak a nyolcaddöntőben búcsúzott a németországi vb-től, miután vasárnap este 29-26-ra kikaptak a franciáktól.

Ambros Martín: Erős pofont kaptunk

Ambros Martín szövetségi kapitány szerint a román női kézilabda-válogatott erős pofont kapott hétfőn, mivel kiesett Csehország csapatával szemben a németországi világbajnokság nyolcaddöntőjében. „Úgy láttam, végig mi irányítottunk, de nem tudtunk elhúzni annyira, hogy a mindvégig nyugodtan és intelligensen játszó csehek ne lettek volna képesek visszajönni. Jó erős pofont kaptunk” – nyilatkozta a 28-27-es vereség után a Bajnokok Ligája-címvédő Győri Audi ETO KC vezetőedzője a Kossuth rádiónak. A spanyol tréner hangsúlyozta, egy-egy mérkőzést nagyon sokszor mentális vagy érzelmi tényezők döntenek el, nem pedig a játéktudás, ezért egy kiélezett találkozón nem számít, hogy az egyik csapat csoportelsőként jutott tovább, a másik viszont csak a negyedik helyről, ahogyan a román, illetve a cseh válogatott esetében történt. „Ilyenkor már nincs favorit, benne van a pakliban, hogy veszíthetsz. Főként, ha még nyomást is érzel magadon az esélyesség miatt” – vélekedett.

Martín kifejtette, hihetetlenül motiváltak voltak, még a kelleténél is jobban, ez pedig alapvetően meghatározta a nyolcaddöntőt, a játék néhány eleme mellett. Elismerte, hogy nem védekeztek jól, a kapusok nem kaptak elég segítséget. Ezzel szemben a csehek, főként a szünet után, nagyon gyorsan játszottak, és kihasználták, hogy a román kapitánynak a kiállítások miatt le kellett cserélnie néhány kulcsjátékosát. „Nem tehettem meg, hogy kockáztatok, de az ellenfél élt ezzel az eséllyel. Tudnék még mondani apróságokat, hogy miért alakult így, de ilyen a sport, és ez egy világbajnokság, ahol a kieséses szakaszban tényleg bármi előfordulhat” – magyarázta.

A szakvezető végül elmondta, hogy csapata továbbra is formálódik, és a 2020-as tokiói olimpiára kell késznek lennie. „Ez most egy állomás volt – nem mondom, hogy nem fontos –, hogy felmérjük, mit tudunk igazán erős csapatok ellen. Olykor talán jobb, ha egy együttes nem kezd csúcsformában, hanem folyamatosan fejlődik a torna alatt. Erre is látunk itt példát” – vélekedett.

* Románia eredményei a csoportban: Románia – Paraguay 29-17 (16-7), Szlovénia – Románia 28-31 (14-14), Románia – Spanyolország 19-17 (9-7), Románia – Angola 27-24 (14-14), Franciaország – Románia 26-17 (17-7); a nyolcaddöntőben: Románia – Csehország 27-28 (17-14).

* Magyarország eredményei a csoportban: Norvégia – Magyarország 30-22 (21-11), Magyarország – Svédország 22-25 (11-11), Magyarország – Argentína 33-15 (18-7), Lengyelország – Magyarország 28-31 (11-13), Magyarország – Csehország 30-29 (17-14); a nyolcaddöntőben: Magyarország – Franciaország 26-29 (11-14).

* a nyolcaddöntő eredményei: Szerbia – Montenegró 29-31

(9-14), Magyarország – Franciaország 26-29 (11-14), Dánia – Németország 17-21 (7-11), Svédország – Szlovénia 33-21 (18-12), Oroszország – Dél-Korea 36-35 (16-13, 30-30, 34-32) – hosszabbítás után, Románia – Csehország 27-28 (17-14), Hollandia – Japán 26-24 (10-10, 20-20) – hosszabbítás után, Norvégia – Spanyolország 31-23 (13-10).

* az Elnök kupáért (helyosztó mérkőzések): a 17. helyért: Lengyelország – Brazília 29-27 (15-13); a 19. helyért: Angola – Kamerun 33-23 (16-12); a 21. helyért: Paraguay – Kína 23-21 (14-10); a 23. helyért: Argentína – Tunézia 29-19 (15-10).